Pomerančovou kůži může způsobit špatná strava, stres i antikoncepce

10.7.2008 00:00
Kosmetika

Nevzhlednou hrbolatou kůži známou pod pojmem celulitida lze zmírnit speciálním masážemi, pojídáním hroznového vína i plaváním. Pomerančová kůže se naopak objeví na tělech žen, které se stresují, provozují silové sporty nebo se stravují ve fastfoodech. Negativní vliv může mít i hormonální antikoncepce, řekla ČTK lymfoterapeutka Romana Čadílková.

"Před léčbou pomerančové kůže je potřeba zjistit, zda má žena genetické problémy, zda její matka například netrpí pomalým metabolismem. Ze stravy se musí vyloučit slané, protože to zadržuje tekutinu v těle. Povrchový systém také hodně ovlivňují hormony, vliv má tedy i hormonální antikoncepce," řekla Čadílková. Podle lékařů je to způsobeno tím, že estrogeny zhoršují stav žilních stěn a povolují vazivo. Přes žilní oběh tedy tyto hormony zvyšují zátěž lymfatického systému, způsobují zadržování vody ve tkáních a podporují ukládání tuku. Kromě antikoncepce způsobuje celulitidu i stres či špatná strava.

"Stres způsobuje zažívací problémy. Tělo se pak toxikuje a látky se hromadí v podkoží, což vytváří celulitidu," vysvětlila Čadílková, podle které má pomerančovou kůži minimálně 88 procent žen. "V posledních letech se to zvyšuje a trpí jí i mladá děvčata. Velký vliv na to má rychlý způsob života, hlavně stravování ve fastfoodech," podotkla odbornice. Firmy, které vyrábějí produkty pro zmírnění pomerančové kůže, nabízejí zeštíhlující gely, modelační a tvarující koncentráty, které odbourávají tuky, či masážní balzámy a peelingy. "Některé z nich mohou fungovat více, jiné méně, je nutné je vyzkoušet. Lepší účinek ale mají zahřívací gely nebo lymfatické masáže," myslí si Čadílková.

O speciální masážní praktiky, které působí na tukové polštářky v oblasti boků, stehen a hýždí, je stále větší zájem. "Vzhledem k blížícímu se létu se zájem o zeštíhlující programy zvyšuje, a to zejména o přístrojové ošetření na celulitidu a lymfatickou masáž," řekla ČTK Monika Eisová z firmy Big One Fitness.

"Přístrojové ošetření je vhodné u silnějších klientek, ale předem se musí ručně uvolnit uzliny. U přístrojové masáže při nesprávném zacházení, kdy terapeutka nezvolí dobrý tlak, mohou vzniknout modřiny. Ale to je špatně, to by nemělo být," upozornila Čadílková.

Podle Eisové by se procedury proti celulitidě měly absolvovat zhruba desetkrát. "Samostatně je ale jejich efekt pouze krátkodobý. Nejúčinnější je procedury kombinovat s lymfatickou masáží (odstraňující vodu a toxické látky z těla)," podotkla Eisová s tím, že důležitý je také pitný režim, sport a vhodná strava.

Čadílková při boji s pomerančovou kůží doporučuje konzumovat citrusové plody, ananas a hroznové víno i s jadýrky, ze kterých se vyrábí tabletky proti odstranění celulitidy. Kromě vnější a vnitřní péče je podle odbornice na hladkou kůži důležitý i sport. "Výborné je šlapání na kole, které podporuje tok lymfatického systému, a plavání," řekla Čadílková, která doporučuje i přešlapávání na dně bazénu. "Tlak vody dělá přirozenou kompresi, kůže může volně dýchat a dá se perfektně odstranit pomerančová kůže," doporučila lymfoterapeutka.

Dodala, že nevhodné jsou naopak sporty s přílišnou statickou zátěží jako například posilování. Odborníci nedoporučují ani sporty s tvrdým doskokem jako je třeba volejbal, squash nebo tenis. Jejich negativní účinky na celulitidu zmenšuje kompresní prádlo, které žilní zátěž sníží.

Irena Kopečná - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Něco o pomerančové kůži a celulitidě...
Daves  |  29.4.2012 14:42

Ja jsem mela,opravdu mela oranzovou kuzi.A to na obou stehnach a vahu...
Lidka  |  30.6.2012 22:54

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *