Pleti, vlasům i nehtům pomáhají potraviny i doplňky stravy

17.4.2007 00:00
Kosmetika

Sluníčko dokáže pohladit po duši a svět se zdá lepší, ale pleť a vlasy mohou sluneční paprsky poškodit. Vlasy jsou v létě suché, křehké, ztrácejí pružnost a lesk. Trpět mohou i nehty. Neubližuje jim sice slunce, ale pobyt u moře dokáže jejich kvalitu zhoršit. Pleť, vlasy a nehty lze ovlivňovat nejen zvnějšku, ale také zevnitř. Vhodné je maso a listová zelenina, ale přísun potřebných látek z potravin nemusí být dostatečný. Pak může přijít ke slovu takzvaná nutrikosmetika neboli doplňky stravy obsahující vhodné minerály, stopové prvky a vitaminy.

Podle lékařky Heleny Drozenové z Dermatovenerologické kliniky vinohradské nemocnice maso obsahuje železo, které je velmi důležité pro pokožku i vlasy a zabraňuje lámavosti a třepení nehtů. Například vegetariáni mají křehčí a lámavější nehty.

Vitamin C podporuje pevnost a elasticitu pokožky, urychluje biologické procesy odpovědné za její regeneraci. Má antioxidační účinky a spolu s vitaminem A, E a selenem zpomaluje stárnutí kůže. Vitamin E zpomaluje degenerativní procesy v kůži.

Zinek má zásadní význam pro správnou strukturu keratinu, který je základním stavebním kamenem vlasů a nehtů. Jeho nedostatek se projevuje onemocněním kůže, lámavými nehty, bílými skvrnami na nehtech a zvýšeným vypadáváním vlasů.

V potravinových doplňcích může být také lykopen. O něm se v poslední době tvrdí, že snižuje i riziko vzniku mnoha druhů nádorových onemocnění, mezi něž patří i rakovina kůže.

Mohou také obsahovat olej ze semen pupalky dvouleté, který chrání povrchové struktury pokožky a zajišťuje její správnou hydrataci.

Obnovení vitality vlasů podporuje přeslička rolní, která je zdrojem křemíku.

Existuje i potravní doplňky s kombinací látek podporujících opalování. Chrání kůži a přispívá ke zhnědnutí pokožky. Užívá se již měsíc či dva před plánovaným sluněním.

Kvalitě vlasů prospívají také zábaly ze žloutků a droždí i vývar z kopřiv, což věděly už naše babičky.

Jitka Klejnová - ČTK

Související články

Formule pro zdravou pleť, nehty a vlasy

22.6.2006 00:00

Elixíry krásy

15.1.2002 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ahoj jsem ve druhém měsíci těhotenství a přemýšlím, že bych začala...
alča  |  14.11.2014 11:39

Hi dear, Mé jméno je Maria am mladá dívka, to mi dává velkou radost,...
maria22sankor@yahoo.com  |  17.11.2014 20:43

ahoj já jsem v těhotenství brala doplňky stravy od značky Pure a byla...
jana  |  17.11.2014 22:29

Někde jsem se dočetla, že na pigmentaci vlasů pomáhá lék Senzycol,...
Ester  |  27.11.2014 16:30

Taky by mě zajímalo jestli senzycol na pigmentaci pomáhá :) Už jsem si...
Míša  |  22.12.2014 23:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *