Parfémy mohou škodit zdraví

24.2.2005 00:00
Kosmetika

Některé parfémy známých značek prý obsahují přílišné množství škodlivých látek, tvrdí zpráva publikovaná v Bruselu mezinárodní ekologickou organizací Greenpeace. Autoři studie analyzovali 36 značkových voňavek dostupných na evropském trhu a nalezli nadměrné množství toxických látek - ftalátů či syntetického pižma - téměř ve všech testovaných vzorcích. Většina zkoumaných parfémů se prodává i v Česku.

Žebříček nebezpečných parfémů podle Greenpeace s přehledem vede Eternity of women od Calvina Kleina, který množstvím škodlivých ftalátů s přehledem "přebil" své konkurenty. Následuje vonný obluzovač Iris Blue od firmy Melvita, "Samec" (Le Male) Jeana-Paula Gaultiera a Diorův Poison. Hitparádu nástrah doplňuje do desítky Van Gils od stejnojmenné firmy, Polo Blue od Ralpha Laurena, Cartierův "Polibek draka", Céline Dion firmy Coty a Nightflight firmy JOOP!

Vonná směska může být podle ekologů opravdu skandální, pokud nadechnutí nejen omámí čich a další smysly, ale pokud by vinou příměsi ftalátů a syntetického pižma mohlo způsobit třeba dýchací potíže či ovlivnit činnost žláz poněkud nepříznivým směrem. Greenpeace proto míní přimět výrobce, aby na rizika chemického složení svých výrobků upozorňovali na balení parfémů, ale především, aby se vyvarovali toxických látek.

Obdobně ještě před Vánocemi varovala sdružení na ochranu spotřebitelů Beuc a Test-Achats před nebezpečnými či dokonce rakovinotvornými látkami v různých osvěžovačích vzduchu, zejména ve vonných svíčkách a tyčinkách.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Vážení, smradlaví lidé jsou hnus, s tím souhlasím, ale proč je třeba...
Jana  |  10.6.2014 09:19

Jano, od Vietnamců nenakupuji, složení si vždy pročítám. Jak tu psal...
ó lalá  |  10.6.2014 10:27

Když je tu plno svinstev, proč ještě tedy další přidávat ? Snad si...
Jana  |  17.6.2014 09:28

je pravda, ze se neda zit uplne v symioze s prirodou, jako nejaky domorodci....
Mansie  |  5.6.2017 10:10

Dnes není problém vyrobit jakoukoliv přírodně identickou silici. Potíž...
!  |  6.6.2017 08:56

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *