Nepoužívejte antibakteriální přípravky s triclosanem!

19.3.2015 00:01
Kosmetika

Triclosan je antibakteriální a antimykotické chemická látka, která přišla na trh před desítkami let (některé prameny uvádějí 1960, další 1970) jako přísada do chirurgické scrubů a antibakteriálních mýdel používaných výhradně v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízení. V poslední době je triclosan přidáván do mnoha výrobků pro domácnost, včetně antibakteriálních mýdel, zubních past, ústních vod, deodorantů, kosmetiky, čistících potřeb, oblečení, hraček, podložek na jógu, kuchyňského náčiní, krájecích desek, plastových obalů na potraviny, svačinových sáčků, ložního prádla, odpadkových pytlů a podobně.

Zatímco zpočátku byl považován za bezpečný, pozdější studie na zvířatech prokázaly narušení endokrinního systému, špatnou funkci jater, vznik nádorů a narušení funkce štítné žlázy. (Arnika: Peter Vikesland z Virginia Polytechnic Institute and State University se svým kolegou prokázal, že triclosan reaguje s chlórem v pitné vodě za vzniku chloroformu. Chloroform US EPA spojuje s rakovinou močového měchýře a spontánními potraty a IARC jej hodnotí jako možný karcinogen pro lidi (skupina 2B). Fenol, který triclosan obsahuje, může způsobit podráždění kůže a znecitlivěnní senzorů nervových zakončení.Z hlediska negativního vlivu na zdraví lidí je podstatný také objev nedávné studie, že triclosan obsahuje jako nezamýšlený vedlejší produkt dioxiny.)


Možná největší starostí je přesvědčení, že tyto produkty a jejich používání přispívají ke vzniku bakterií odolných vůči antibiotikům. (Arnika: “Vazbou na specifický receptor bakterie inhibuje triclosan biosyntézu mikrobních mastných kyselin podobně jako některá antibiotika, takže může navodit zkříženou resistenci na ně. Navíc triclosan je u E coli a P aeruginosa substrátem mechanismu vypuzujícího z jejich buňky různé látky. Tento výzkum přinesl důležité poznatky, neboť poprvé vzniklo podezření, že triclosan se může podílet na vzniku zkřížené resistence vůči klinicky důležitým antibiotikům“)

Triklosan znečišťuje naše těla a naše životní prostředí

UC San Diego Health System uvádí, že 97% vzorků mateřského mléka obsahovalo
triclosan a téměř 75% testů moči testovaných lidí obsahovalo triclosan. Pokud jde o životní prostředí, je to jedna ze sedmi nejčastěji detekovaných látek nalezených ve vodních tocích.

V prosinci 2013 FDA odstranila triklosan z kategorie GRAS (obecně považované za bezpečné) a připustila, že je nutné další studium triclosanu.

FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA) tvrdí, že ve spolupráci s Agenturou pro ochranu životního prostřdí (EPA) hodnotí triclosan.

Minnesota a Triklosan

Stát Minnesota  vydal právní předpisy, které zakázaly triclosan ve většině produktů pro osobní hygienu ve státě. Zákaz má začít platit 1. ledna roku 2017.

Závěr

Dnes již víme, že antibakteriální mýdla nejsou tak skvělá na zabíjení všech bakterií na kůži, ale jsou velmi účinná při vytváření super bakterií rezistentích na antibiotika. Takže prosím, přestaňte používat antibakteriální mýdla a ostatní výrobky obsahující triclosan pro vaši bezpečnost a bezpečnost ostatních. Čtěte etikety. Nakupujte moudře.
Nezapomeňte, že imunita se vytváří uvnitř těla. Studie ukázaly, že lidé, kteří používají antibakteriální chemické výrobky, onemocní častěji.

Další informace: http://www.naturalnews.com/048784_Triclosan_antibacterial_chemical_antifungal_soap.html#ixzz3T7bLGR5f

www.arnika.org

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

JDE POUZE O ZISKY A LIDI MŮŽOU POCHCÍPAT TAK Z JAKÉHO DŮVODU STRAŠÍTE...
RE  |  19.3.2015 15:20

A nemyslíš, že o zisku je především strašení bakteriema a reklamami...
Petr  |  19.3.2015 20:17

v první řadě - ať tak nebo onak. člověk je jen prostředkem k jejich...
vždycky jde o prachy  |  22.6.2015 11:20

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *