Neotálejte s léčbou nevzhledných metliček

3.9.2012 00:01
Kosmetika

Metličky, metličkovité křečové žíly nebo také mikrovarixy trápí každou druhou ženu. Vnímají je především jako estetický problém, jež zošklivuje jejich tělo. Přitom se jedná o závažnější problém upozorňující ženy, že žilní stěny ztrácí svojí elasticitu a jsou tak náchylnější ke vzniku větších křečových žil a žilní nedostatečnosti.

Metličky jsou modré, nafialovělé i modročervené nepřehlédnutelné žilky nacházející se nejčastěji na zevních stranách stehen a bérců. Objevují se i na obličeji. Mají podobu drobných žilek průměru 1 - 1,5mm či drobných pavučin, které mohou vystupovat na povrch. Přestože se jedná o problém povrchových žil, mohou metličky provázet i nepříjemnosti jako pocit tíhy, napětí či bolest nohou apod. 

I když výskyt metliček je hlavně podmíněn genetickou dispozicí -  až  z 80%. Ovlivnit jejich vznik i zhoršení mohou, ale i další zevní vlivy

- nadváha

- nedostatek pohybu

- časté a dlouhodobé sezení či stání

- hormonální nerovnováha - především v těhotenství

- hormonální antikoncepce s estrogeny

- kouření 

„Rozvoj metliček u žen s genetickými dispozicemi výrazně ovlivňuje kombinovaná hormonální antikoncepce s estrogeny,“ varuje primář MUDr. Ota Schütz z pražské Žilní kliniky. 

Podle něj metličkám neprospívá ani přílišné vystavování se slunečním paprskům. Škodlivé UV záření totiž poškozuje kolagen, který tvoří stěnu drobných cévek. Ta se pak ztenčuje a usnadňuje rozšíření cévního průsvitu. A tím jsou cévky nápadnější. Absolutní prevence neexistuje díky genetické dispozici, kterou zatím nejsme schopni ovlivnit. Prevencí dalšího zhoršování a rozšiřování metliček je pak radikální řešení. 

Lidem s křečovými žilami prospívá jakýkoliv sport kromě jízdy na koni, jež může zhoršovat větší křečové žíly. 

Jak odstranit metličky 

Nevzhledných metliček se lze zbavit hned několika způsoby a je na rozhodnutí zkušeného lékaře, pro jaký způsob se u konkrétního případu rozhodne. V každém případě by žena měla nejprve podstoupit důkladné vyšetření cévního systému - nejprve klinicky a následně barevným duplexním ultrazvukem. Tak aby lékař mohl odhalit pravou příčinu problému a zároveň zvolit nejvhodnější léčbu. Metličky se totiž často vyskytují společně s většími křečovými žilami. 

Samotné metličky se nejčastěji odstraňují pomocí sklerotizace a laseru 

Sklerotizace - kosmetická injekční téměř bezbolestná metoda, při které se do metliček vstříkne speciální roztok speciální jehličkou, který zničí vnitřní žilní výstelku. Při současné kompresi takto ošetřené žilky v ní přestane následně proudit krev, cévní stěny se slepí a do 6 týdnů se žilky samy vstřebají. Po samotném zákroku se proto na ošetřenou končetinu aplikuje na 1 až 2 týdny kvalitní elastická zdravotní punčocha II. kompresní třídy, dříve trvalý tlakový obvaz, aby se zamezilo opětovnému průtoku krve. Výhodou této metody je lepší efekt u větších metlic a její nižší cena. 

Ošetření pomocí barvivových laserů - laserové paprsky se dokážou dostat až do cévy aniž by porušily kůži, tam se následně světelná energie přeměňuje v krevním barvivu hemoglobinu v tepelnou a tím se natrvalo naruší celá postižená céva, která se tak uzavře. Tento způsob terapie je vhodný pro nejmenší metlice a „pavoučí sítě“, není nutná následná komprese. 

Je však třeba počítat s vyšší cenou a skutečností, že žádná ze zdravotních pojišťoven se na laserové léčbě nepodílí. Proto pravidelně tyto metody na Žilní klinice kombinujeme s tím, že větší a podstatná část postižených metlic se řeší sklerotizací a zbytek „ pavoučích sítí“ laserem. Efekt tohoto kombinovaného výkonu je lepší a výsledná cena nižší,“ upozorňuje primář MUDr. Ota Schütz.  

Pokud vás trápí metličky a toužíte mít krásné nohy do léta, pak s léčbou rozhodně neotálejte. Počítejte s tím, že po sklerotizaci a laserové léčbě není vhodné ošetřená místa vystavovat na slunci následných 6 týdnů.  „Vzhledem k tomu, že se jedná spíše o kosmetickou léčbu, doporučujeme problém vyřešit do začátku léta. Větší křečové žíly, které mohou vyvolávat komplikace, za použití vhodných moderních metod operujeme i v létě,“ dodává MUDr. Ota Schütz

Žilní klinika Prim. MUDr. Oty Schütze je moderním zdravotním zařízením specializujícím se na diagnostiku a léčbu křečových žil (od největších až po ty nejmenší), celulitidy a  znamének či kožních výrůstků. Pracuje v režimu  Kliniky jednodenní chirurgie - soustřeďuje kompletní léčebnou péči na jedno místo a  “jeden den“. Jedná se  o léčbu ambulantní, s co nejkratším pobytem ve zdravotnickém zařízení a  bez nutnosti hospitalizace. Doporučená ambulantní anestézie u operací větších křečových žil navíc zaručuje bezbolestnost zákroků, bez vedlejších příznaků častých u klasické narkózy. Více informací na  www.zilniklinika.cz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Stan proti melanomu zdarma 7. až 8. září - Výstaviště Holešovice....
A  |  5.9.2012 19:43

Budete se mi smat, ale na metlicky na stehnech zabira olej na hemeroidy od...
Karin  |  12.3.2013 08:54

Tusím, ze to bylo v jedné dotazovne svýcarského rozhlasu, kde tvrdili, ze...
Pojmenování »krecové zíly«  |  4.8.2013 14:19

Nebudu se smát. Pokud vím, je podstata krecových zil v nohách a...
Mirek  |  4.8.2013 14:42

Ahoj Karin, jestli sem ještě chodíš, můžeš mi napsat, jak často ten...
Lucka  |  1.4.2014 13:31

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *