Krásné a zdravé nehty díky stravě a pravidelné péči

9.11.2012 00:01
Kosmetika

Nejen účes, šaty a make-up tvoří tak důležitý první dojem. Vaše ruce a upravené nehty jsou vizitkou, která řekne mnohé. Nemusíte však hned zamířit do drahého salónu - pestrý jídelníček a pravidelná péče jsou podstatou krásných a zdravých nehtů.

Živiny, vitamíny a minerály - ty nejspíše scházejí vašemu tělu, pokud nehty nevypadají tak, jak byste si představovala. Problémy s pokožkou, lámavé vlasy a nehty mají často společnou příčinu - nesprávnou stravu a životosprávu. Zaostřete na pestrost svého jídelníčku - bude to sice nějakou dobu trvat - ale na vašich nehtech, pleti a vlasech zaznamenáte příjemné změny.

 

Příčina lámavých a slabých nehtů s bílými skvrnami může spočívat v konzumaci nesprávných potravin, nevhodné jsou zejména bílá mouka a bílý cukr. Přísná dieta, nedostatek spánku a stres vzhledu nehtů a vlasů příliš neprospějí. Naopak příznivý vliv mají oříšky, slunečnicová a dýňová semínka a celozrnné obiloviny. Nezapomeňte také na dostatečný přísun vitamínů v podobě čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud se vaše nehty polámou nebo roztřepí, ještě než stačí povyrůst, nejspíše vám chybí některé základní vitamíny, následující tabulka vám poradí, které potraviny vašim nehtům prospějí.

 

 

Vitamíny a stopové prvky

Příznaky nedostatku

Zdroj v potravinách

Vitamín A

Suché a křehké nehty

Játra, brokolice, vaječný žloutek, mléčné výrobky

Vitamín B 12

Nažloutlé nehty

Játra, mléko, mušle, vejce

Vitamín C

Záděry

Ovoce a zelenina

Vitamín D

Lámavé a křehké nehty

Ryby, vejce, máslo

Vitamín E

Nažloutlé nehty

Ořechy, sója, mrkev, kukuřice

Vitamín H (biotin)

Slabé a lámavé nehty

Játra, květák, pivní kvasinky, vodní meloun

Vápník

Slabé a bledé nehty

Mléčné výrobky, listová zelenina, brokolice

Kyselina listová

Záděry

Listová zelenina

Zinek

Bílé skvrny

Červené maso, vejce, mušle

Železo

Lámavé, hrbolaté nehty

Listová zelenina, játra, pivovarské kvasnice

Nenasycené mastné kyseliny

Ztráta lesku

Olivový olej, rybyČeho se vyvarovat a jak nehty regenerovat

Mýdlo, mytí nádobí v saponátech a tvrdá voda nehty zatěžují. Pokud ruce delší dobu namáčíte, použijte gumové rukavice, tím zamezíte vysušování nehtů, ale i celých rukou. Mějte tedy vždy nablízku krém na ruce nebo olejíček na nehtová lůžka, abyste je mohla hydratovat několikrát denně. Nehty můžete také posílit pomocí produktu Sililevo, který nehty hydratuje a obnoví jejich strukturu. Nehty a kůžičku pod nehty posílí masáž s použitím mandlového či olivového oleje, vaše unavené ruce a popraskané nehty zahojí například  měsíčková mast.

 

Domácí úprava nezabere mnoho času

Než začnete s úpravou svých nehtíků, ponořte je na krátkou dobu do teplé lázně a vymačkejte do ní čerstvý citrón. Citrón vám nehty krásně očistí a navíc kůže kolem nich změkne, budou pružné a lépe se vám s nimi bude pracovat. Pro pilování zvolte raději skleněný pilník než kovový, který je pro nehty příliš agresivní. Po vypilování do požadovaného tvaru můžete nanést sérum na regeneraci nehtů, které je vyživí a zmírní poškození způsobená odlakovačem. A teď lakování - základem je bezbarvý podkladový lak, který zajistí, aby vaše nehty nežloutly a aby barevný lak lépe držel. Poté naneste dvě vrstvy barevného laku a nakonec bezbarvý krycí lak, který zafixuje lak barevný, a nehty se budou navíc krásně lesknout.

Autor: Lucie Paseková

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

já se přiznám,že o nehty jsem nikdy zvlášt nedbala a je to velká...
Tak  |  16.11.2012 15:16

Já používám na nehty donnu nails, takže vezmu jednu tobolku denně a...
Lenka  |  31.1.2013 17:17

Taky používám donnu nails. Používám i další výživné věci - laky,...
Veronika  |  8.2.2013 09:56

Tady kratší článek k péči o nehty, víceméně se jím řídím :)...
JohankaDl  |  20.5.2013 07:54

Rad bych jeste dodal, ze za stav nehtu mohou nekdy i jine nemoci v tele a...
Luky  |  10.7.2018 15:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *