Kosmetika může způsobit oční infekci

28.9.2009 00:00
Kosmetika

Nesprávným používáním se v kosmetických přípravcích, původně zcela nezávadných, mohou rozšířit bakterie. Řasenka či oční stíny pak místo zkrášlení mohou způsobit infekci.

Údajně je známo několik vzácných případů, kdy ženy dočasně nebo i trvale osleply v důsledku závažné infekce způsobené kosmetikou. Odborníci proto radí ženám, aby si kosmetiku nepůjčovaly, a to ani od nejlepší kamarádky.

Bakterie, na něž si imunita jedné ženy zvykla, mohou být pro oči druhé ženy nebezpečné. Riziko infekce stoupá u testerů, což jsou vzorky, které si ženy mohou při výběru v obchodě samy vyzkoušet. Testerům by se zejména u kosmetiky aplikované kolem očí měly vyhnout.

Nepříliš časté, ale možné zranění hrozí, když se žena líčí v autě, ve vlaku, autobuse nebo tramvaji. Pokud dopravní prostředek nečekaně zabrzdí, riskuje poranění oka řasenkou či štětečkem, kterým si nanáší na víčka stíny. I drobné poranění oka může být nebezpečné, protože jím může vzniknout do těla infekce, varují odborníci.

Při nákupu kosmetiky doporučují zjistit si složení výrobku. Jen pečlivým prostudováním se člověk vyhne nežádoucím složkám, které mu mohou způsobit alergii. Může také porovnat složení různých výrobků. Platí, že látky, kterých je ve výrobku nejvíce, se nacházejí na seznamu jako první.

Výrobky běžně prodávané v obchodech nesmějí obsahovat látky, o kterých je známo, že mohou škodit lidskému zdraví. Občas se objeví u levné čínské kosmetiky. Dražší výrobky ale bývají z kvalitnějších surovin, je u nich tedy i menší riziko, že budou obsahovat alergeny nebo agresivní chemikálie.

Takzvaný kohl na zvýraznění očí je podle odborníků lépe nepoužívat, protože obsahuje antimonový prášek. Užíval se ve starém Egyptě a je k dostání v některých specializovaných prodejnách. Pokud už ho žena musí ve své výbavě mít, měla by ho uložit na bezpečném místě mimo dosah dětí. Objevily se totiž případy dětských otrav právě tímto tradičním líčidlem. Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

co se stane jesli se maluji kazdy den mejkapum a pudrem dik jaaaaaa
jaaaaaa  |  19.10.2009 19:15

Čauky mám pro vás pro dlouhodobej ůčinek prodloužení řas jsem našla...
Jana  |  19.9.2012 15:22

Ahooj, malování každej den nevadí, ale musíš odličovat a vyživovat...
Jiklička  |  29.7.2014 20:50

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *