Kofein a vlasy

13.6.2011 00:00
Kosmetika

O kofeinu je prokázáno, že se ukládá ve vlasech. Pro absorbci kofeinu ve vlasech jsou důležité folikuly.

Avšak při studiu vlivu kofeinu na vláskové buňky vnitřního ucha se zjistilo, že foliku­ly degenerují a vlásky se zkracují. Podobná zjištění vedla některé badatele k tomu, že označují kofein za jeden ze čtyř hlavních za­bijáků vlasů a pro omezení padání vlasů nebo při snahách o sti­mulaci růstu vlasů radí vynechat pití kávy.

Na druhé straně vyvolala velkou pozornost studie týmu z uni­verzity v Jeně, která ukázala, že kofein stimuluje růst vlasových folikulů. Němečtí badatelé izolovali 600 vlasových folikulů z te­mena asi 20-30 mužů a pěstovali je v laboratoři. Zjistili, že při­dání kofeinu stimulovalo u 46 % folikulů jejich růst. Podle závěru této studie se kofein jeví jako potenciální stimulátor růstu vlasových folikulů a je možné ho doporučit pro jeho dlouhodobý te­rapeutický a profylaktický účinek. Jeho účinek je přičítán tomu, že kofein brání působení testosteronu. O tyto výsledky se opíra­jí některé kosmetické firmy, které velmi pohotově začaly nabízet vlasové šampony s kofeinem. Podle objevitelů by se v jedné dáv­ce při umytí vlasů mělo aplikovat na kůži tolik kofeinu, jaké od­povídá asi  60-80 šálkům kávy. Kofeinové šampony se doporučují užívat mužům, kteří jsou ještě mladí. Šampony s kofeinem získaly poměrně rychle velkou oblibu. Avšak jednak není jisté, kolik ko­feinu skutečně šampony obsahují, jednak nejsou dlouhodobě ověřené mož­né kastrační účinky u mladých mužů, kterým jsou doporučovány.

Z toho můžeme usuzovat, že kofeinu ve vlasech by mělo být právě tolik, kolik je ještě užitečné. Nedodržení terapeutické dáv­ky může mít účinky opačné nebo nežádoucí. To si však musí každý vyzkoušet na vlastní hlavě, pokud chce experimentovat. U kosmetických přípravků totiž nemají výrobci povinnost studo­vat a dokumentovat jejich dlouhodobé působení.

Zdroj: prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc., prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc. - Doba jedová, nakladatelství Triton

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ty sampony jsou urcite blbost, ten kofein tam nedava moc smysl, ten vidim...
Mirek Cerny  |  31.3.2012 00:52

nevím co je na tom pravdy, ale já měla dřív vlasy přímo odporné, brr....
Jitulina82  |  16.3.2014 10:49

Poprvé jsem se o kofeinu na vlasy dozvěděla z této stránky...
lucia  |  25.7.2017 11:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *