Jak sdělovací prostředky ovlivňují vaše sebepojetí

25.7.2000 00:00
Kosmetika

Nechat se ovlivnit časopisy a televizí je poměrně snadné. Vezmete například do ruky časopis a z obálky se na vás usmívá dokonalá fotomodelka Dana - velké modré oči, perfektní pleť, oblé rty a svůdný pohled. A vás napadne: Takhle bych měla vypadat. Jenže já mám nos nahoru a křivé zuby - vypadám hrozně.

Nebo uvidíte reklamu na opalovací krém. Leoš - svaly jako kulturista, do bronzova opálený - brázdí na sudu s přehledem vlny a ze břehu se na něj culí houf obdivovatelek. A co si řeknete? "Nemám ani zdaleka takové svaly, sport mi vůbec nejde - nemůžu nikdy s nikým chodit."

Musíte si ale uvědomit, že se díváte na něco, co neexistuje. Redaktoři časopisů chtějí mít všechno dokonalé. Dokonalost ale neexistuje. A tak si ji vytvářejí pomocí počítačů. Daně vybělí zarudlé očí, vymažou pupínek na bradě, vlasům přidají dvojitý lesk - a trochu jim na obrazovce změní odstín.

Na tom samém počítači Leošovi zvýrazní svaly a doplní pozadí s mořem a příbojem. Leoš má totiž ve skutečnosti z vody hrůzu a na sudu stál jen ve studiu. Fotky v časopisech nejsou skutečné. Ale vy ano. A nejdůležitější je, abyste se měli rádi takoví, jací doopravdy jste.

Zdroj: Jak nebýt outsiderem - Rosie Rushtonová, Portál

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To je fakt,že lidé z reklam jsou upravení na pc.Boužel ale dost...
libor  |  25.10.2005 18:03

a co ty živé ženy? Které jsou opravdu krásné a dokonalé na pohled? Ty...
Sára  |  27.3.2007 15:38

Sáro, každý má své problémy, i ty nejkrásnější modelky z Marsu....
Mysak  |  17.11.2008 22:40

Potřebuji poradit. Mám extrémně nízké sebevědomí. Občas mi dělá...
L  |  19.7.2009 13:42

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *