Jak na pigmentové skvrny

30.4.2004 00:00
Kosmetika

Pigmentové skvrny mohou mít příčinu jak v samotné kůži, tak ve vnitřním organismu. K pigmentacím má sklon přesušená, poškozená a zjizvená kožní tkáň. Rizikovým faktorem jsou všechny zákroky na kůži, které odstraňují vrchní ochrannou vrstvu pokožky. Je třeba si též dát pozor na látky, které zvyšují citlivost k slunečnímu záření (tzv. fotosenzibilizační látky). Z vnitřních faktorů hrají roli hormony, nedostatek vitamínů, příjem určitých léků a nedostatečná funkce jater.

Úspěšné odstranění pigmentových skvrn znamená vyloučení příčin tvorby hyperpigmentací a zlepšení stavu pokožky.

Aby se vyloučilo působení fotosenzibilizačních látek je důležité nepoužívat parfémy na místech, která jsou vystavěna slunci či soláriu. Též je vhodné číst příbalové letáky u léků, které užíváte, zda neobsahují nějaké látky zvyšující citlivost na světlo. V aromaterapii je třeba si dát např. pozor na kombinaci následujících éterických olejů a sluneční expozice - angelika, bergamot, litsea, pomeranč a třezalka. Soláriu a přímému slunci se vyhněte také tehdy, pokud máte na pleti čerstvé jizvičky po úrazu či nějakém zákroku.

Doplnění vitamínu E , betakarotenu a zinku je vhodnou prevencí vzniku pigmentací. Velkou roli hraje posilňování funkce jater (zejména u starých lidí, po prodělané žloutence či mononuklóze a u žen užívajících hormonální antikoncepci). Při výskytu tzv. stařeckých skvrn může pomoci i látka DMAE.

Ohledně samotné kosmetické péče o pleť s pigmentacemi je důležité ji celkově ozdravit a rehydratovat. Bez této revitalizace by pouhé zesvětlování nemělo velký úspěch. Stejně tak je velmi důležitá ochrana před slunečními paprsky. Ajurvédská kosmetika Shahnaz Herbal má velké množství přípravků a postupů na zesvětlování pleti a odstraňování pigmentových skvrn. V Indii již po staletí používají ženy účinné přírodní látky k bělení pleti.

V ozdravení přesušené pokožky hrají velkou roli správné čistící prostředky. Firma Shahnaz Herbals používá čistící krémy, které neodstraňují jako běžné čistící přípravky povrchový ochranný hydrolipidový plášť, jenž zabraňuje unikání vody z pleti. Kurkumový čistící krém Shadew dokonce chrání pleť před vysušujícím účinkem chlorované vody a proto by měl být pravidelně používán před mytím stárnoucí pleti vodou.

K zesvětlování pigmentací se u starší suché pleti používá přes den Perlový krém, kde prášek z perel působí jako přírodní UV filtr a zabraňuje tomu, aby pigment vznikající v hlubších vrstvách kůže postupoval na povrch. Perlový krém je zároveň velmi bohatý na aminokyseliny a minerály a poskytuje pleti dostatečnou výživu, hydrataci a ochranu proti vzniku vrásek.

Pro mastnou pleť je určena Speciální pleťová vody na pigmentační skvrny Shawhite, která se ráno vtírá pouze do postižených partií. Přes den se pak používá Santalový ochranný krycí krém Shabase, který chrání pleť před slunečním zářením a před ztrátou vody.

V odpoledních hodinách či navečer, kdy je zaručeno, že se již nebudete vyskytovat na přímém slunci je možno aplikovat na postižená místa Vitamínový zesvětlující krém Shafair.

Přes noc se pak nechává působit do očištěné pleti vmasírovaná Mast na skvrny Shablem. Je-li to potřeba (zejména u zralé pleti), lze před Shablemem použít ještě výživný noční krém či oční krém. Tyto krémy se však po několika minutách smývají.

V komplexní ajurvédské terapii skvrn a hyperpigmentací hrají důležitou roli i masky, např. Obličejová maska ze vzácných rostlin Shamask I, Maska ze vzácných rostlin Shayouth, Ajurvédský omlazující balzám Holly Hock či Rehydratační maska z mořských řas Shaweeds, která je vhodná i kolem očí. Tyto masky lze i střídat a používat 3x týdně. Denně lze pak aplikovat Masku pro domácí použití Shaface, která se míchá s domácími produkty a dalšími zesvětlujícími a revitalizujícími přípravky (Shafresh a Shableach). Tato domácí maska je na celkové zesvětlování pleti nejúčinnější, avšak též časově nejnáročnější a proto určena převážně pro klienty s plošnými pigmentacemi.

Autor: mk

Ošetření ajurvédskou kosmetikou Shahnaz Herbals nabízíme zde

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ŽÁDNÝ KRÉM VÁM NEPOMUŽE CHCE TO POSTUP KRÉM A NA TO DERMAKOL STAČÍ...
re  |  5.6.2015 12:15

Jak je možný že dřív lidi tyhle problémy neměli????
čus  |  6.6.2015 01:12

Ale měli. Stařeckým skvrnám se s věkem nikdo nevyhne od nepaměti. Pak...
.  |  6.6.2015 09:18

Jo, taky mám dost velkou pigmentaci na rukách a na spánku. Ta na spánku,...
Jarka  |  6.6.2015 10:09

Ja mam cel yset od kosmetiky priody na tento problem bohuzel beleni pleti...
katka  |  15.8.2016 14:26

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *