Hyperhidróza - nadměrné pocení

23.8.2006 00:00
Kosmetika

Miliony lidí po celém světě a desítky tisíc lidí v České republice trápí nemoc hyperhidróza, při které se člověk nadměrně potí. Místní formou nemoci, která postiženému způsobuje potíže v profesním i soukromém životě, trpí asi půl procenta české populace, řekla na tiskové konferenci lékařka Katarína Třísková z kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion.


    Pocení je normální jev, který reguluje organismus a chrání ho před přehřátím. Je přirozené potit se v teple, při tělesné námaze, když má člověk horečku nebo když má strach. Lidé postižení hyperhidrózou se ale potí i v klidu a při nízké teplotě. "Nemocní hyperhidrózou se potí až pětkrát více než zdraví lidé," uvedl ředitel kliniky Roman Šmucler.


    Jedince, kteří mají potíže s nadměrným pocením, pronásledují často psychické obtíže a začínají se stranit společnosti. V profesním životě mají s hyperhidrózou velké problémy například lidé, kteří musejí často jednat s obchodními partnery. "Na léčení k nám chodí například hudebníci. Hráči na kytaru nebo housle, kterým se kvůli pocení rukou špatně hraje," řekl Šmucler. "Podobně závažný je tento problém například u lékařů, kterým se silně potí ruce během operace," dodal.


    Nemocní se nadměrně potí buď na celém těle nebo v případě místní formy nemoci jen na určitých místech, hlavně na čele, dlaních, ploskách nohou nebo v podpaží. Hyperhidróza se dělí na dva typy. Přesná příčina primární hyperhidrózy není známá, ale zřejmě ji způsobuje nadprůměrné nervové dráždění v kombinaci s dědičností. Sekundární hyperhidróza je obvykle příznakem jiného onemocnění, spustit ji mohou také některé léky nebo kořeněné jídlo.


    "Hyperhidrózou někdy trpí lidé s úzkostnými stavy, třeba s agorafobií (úzkost ve velkých prostorách). V takovém případě by léčba neměla spočívat jen v odstranění pocení. Snažíme se pacientovi sjednat také konzultaci s psychiatrem," řekl Šmucler.


    Hyperhidróza postiženým často způsobuje také kožní problémy. Když je kůže stále vlhká, lépe se v ní rozvíjejí bakteriální a houbové infekce. Nemocní by se neměli snažit pocení zakrývat, existuje totiž několik způsobů léčby. Nejjednodušší je používání antiperspirantů.


    Pokud je pocení silnější, je nutné přistoupit k jiným metodám, například k iontoforéze. Ta může pomoci spíše lidem, které trápí pocení dlaní a nohou. Poměrně účinná je léčba různými léky, je ale třeba dát si pozor na vedlejší účinky. Téměř stoprocentní výsledky může podle vyjádření lékařů kliniky přinést injekční aplikace botulotoxinu. Tato léčba ale účinkuje jen několik měsíců a pak se musí zopakovat. Je navíc poměrně finančně náročná. Posledním a nejradikálnějším řešením je chirurgický zákrok.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

já se chystám na odstranění pocení pomocí botulotoxinu. Snad to zabere
Thoom  |  7.1.2017 19:51

Elektroperspirant mám , používám ho občas a musím říct , že mi...
Karel  |  26.2.2017 13:12

Proti poceni jsem uz vyzkousela kde co od dricloru ten dosti stipal,pred...
sara  |  30.3.2017 12:47

Proti nadmernemu poceni jsem vyzkousela kde co,jak prirodni veci tak celou...
iveta  |  30.3.2017 15:06

Zdravím, jsem muž - 20 let a trpím hyperhidrózou (dále jen HH) od...
Dominik  |  4.5.2018 01:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *