Holení podpaží v kombinaci s deodorantem může být nebezpečné

30.1.2004 00:00
Kosmetika

Američtí odborníci si všimli při svém výzkumu zajímavé okolnosti. U pacientek postižených rakovinou prsu totiž objevili jisté souvislosti s holením podpaží a častou aplikací deodorantu.

Zjistili, že ty ženy, které se častěji podrobují módnímu diktátu hladkého podpaží bez zápachu a potu, častěji a v mladším věku mívají nádor v prsu. Studie je zatím zhodnocena jen na statistické úrovni, takže budou potřeba provést další testy, ale jistá propojenost byla prokázána.

"Může se ukázat, že kombinace těchto dvou faktorů může vyvolávat zdravotní komplikace," míní vedoucí výzkumného týmu doktor Kris McGrath.

Lékaři při svém výzkumu rozdělili 437 pacientek s rakovinou prsu do čtyř skupin, podle toho, jak často a zda vůbec si holí podpaží, a zda k tomu a jak často používají deodorant. Ve skupině, kde se objevily ženy, které si minimálně třikrát týdně holí podpaží a dvakrát týdně aplikují deodorant, se rakovina prsu vyskytla velmi záhy v nízkém věku. Doktor McGrath se tomu nediví, neboť vyholování podpaží a deodorant považují za samozřejmost hlavně mladší ročníky.

Ženy s nádorem v prsou v "čistotné" skupině, které se bez deodorantu a žiletky neobejdou, byly v průměru o patnáct let mladší než ty, co se neholí vůbec a nepoužívají deodorant, popřípadě používají jen jeden z obou kosmetických prostředků. Zatím není jasné, co zdraví porušuje. Podle odborníků by to mohl být hliník, který je součástí pěn na holení i deodorantů. A právě hliník by se přes namáhanou pokožku s oděrkami mohl dostávat do těla a tam působit komplikace.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Rozdíl je, antiperspirant blokuje pocení a deodorant jenom rozkládá to,...
Sarka  |  6.2.2004 19:43

PROBOHA, COPAK SE TADY VŠICHNI ÚPLNĚ ZBLÁZNILI? Vyberte si libovolnou...
Magda  |  2.3.2004 10:53

Důležité je složení neměl by obsahovat aluminium chlorohydrate,ten...
Ola  |  2.8.2007 19:19

ja kupuju tenhle roll-on od Bosse...
Katka  |  5.5.2008 14:51

Deodoranty většinou hliník neobsahují, protože je to "vůně"....
Mika  |  31.12.2014 16:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *