Hlavní zbraně v boji proti vráskám

12.10.2004 00:00
Kosmetika

Neexistuje jediný zázračný přípravek, který by zastavil stárnutí a odstranil vrásky nadobro. Chceme-li zpomalit stárnutí musíme k pleti přistupovat komplexně. Jsou tři hlavní zbraně v boji proti vráskám: hydratace pleti, výživa pleti a ochrana pleti před škodlivými vlivy.

Hydratace pleti
Dehydratovaná pleť má největší sklon k tvorbě vrásek. Hydratovat pleť můžeme jak zevnitř tím, že budeme pít dostatek tekutin, tak i zevně používáním kvalitního hydratačního prostředku. Pro hydrataci lze však udělat i další velmi důležitou věc a to používat šetrné mycí a odličovací prostředky, protože právě při odličování bývá nejčastěji narušen hydrolipidový plášť na povrchu kůže a než se stačí obnovit, tak se z nechráněné pokožky odpaří voda do okolního prostředí, zvlášť pokud se pohybujeme v suchém prostředí. A pak musíme používat čím dál tím silnější hydratační prostředky, protože pleť se již bez nich neobejde. Zejména si je třeba dát pozor na čistící prostředky s obsahem alkoholu a tenzidů (sulfáty).

Výživa pleti
Výživa pleti neznamená jen kvalitní výživné krémy, které jsou vhodné zejména pro starší pleť, ale i kvalitní stravu s obsahem všech živin a vitamínů důležitých pro zdravou kůži. Nízkobílkovinné či nízkotučné diety mohou výživu pleti narušit. Aby se všechny živiny k pleti dostaly je nutný též zdravý krevní a lymfatický oběh. Speciální obličejové masáže a prokrvující masky mohou podpořit krevní a lymfatický oběh v kůži. Důležitý je však i pohyb na čerstvém vzduchu. Dále si je třeba uvědomit, že aktivní či pasivní kouření silně narušuje krevní kapiláry v kůži a po čase se dostavuje typický šedavý vzhled pokožky.

Ochrana pleti před škodlivými vlivy
Na pleť útočí především volné kyslíkové radikály, nečisté ovzduší a sluneční záření. Toto jsou hlavní faktory, které narušují kolagenní vlákna, poškozují pleť a podporují vznik vrásek. Proti působení volných kyslíkových radikálů lze využít antioxidanty. V dnešní době je jich již objeveno velké množství - mezi nejúčinnější patří vitamín C, vitamín E, betakaroten, selen, pycnogenol, ALA?. Ochranu před nečistotami z ovzduší poskytují tzv. ochranné krémy, které současně chrání jak před slunečními paprsky (obsahují přírodní UV filtry - santal a jíl), tak i před mrazem. Další výhodou ochranných krémů je, že zabraňují úniku tekutiny z pleti do okolního prostředí. Ajurvédská firma Shahnaz Herbals nabízí ochranné krémy Shabase a Pink Lotus, které lze míchat s hydratačními krémy (s krémem Shasilk či Morning Glory pro aknózní pleť, s krémem Shataj pro mastnou pleť, s hydratačními mléky Shamoist či White Lilly pro suchou pleť a s Shaglow pro zralou pleť). Na dlani se smíchá malé množství ochranného a hydratačního krému či mléka a vniklá směs se aplikuje rovnoměrně na obličej. V mrazivém počasí je vhodnější nejprve vetřít do kůže malé množství hydratačního krému a poté nanést vrstvu ochranného krému. U velmi mastných typů pleti lze použít ochranný krém samotný. Díky obsahu jílových složek a santalu mají krycí krémy matující účinek a harmonizují nadměrnou produkci mazu.

Autor: mk v

Ošetření ajurvédskou kosmetikou Shahnaz Herbals nabízíme zde

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

si připustit,že všichni stárnou,nikdo nezůstane uchráněný od...
Pája  |  11.11.2004 14:48

Dneska jsem byl na střelnici a vrásky mi nezmizel anevím jakou ráži...
moker  |  21.4.2006 21:52

V boji proti stárnutí a vráskám doporučuji E'shee. Mám 38 let, a...
Lola  |  21.11.2013 01:18

dobrý den, dámy :) já jsem po letošních Vánocích kompletně zanevřela...
Borůvka  |  29.7.2014 16:12

ty se naotravuješ
Brusinko, Brusinko  |  29.7.2014 20:53

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *