Greenpeace: Na pultech je riziková kosmetika

3.10.2003 00:00
Kosmetika

Organizace Greenpeace zveřejnila výsledek průzkumu českého trhu s kosmetikou, který byl zaměřen na obsah alergenní látky methyldibromo glutaronitril (dále MDGN). Ta se podle zjištení Greenpeace vyskytuje v desítkách běžně prodávaných kosmetických produktů. Proto Greenpeace dnes vyzvalo ke stažení rizikové kosmetiky z prodeje a zaslalo podnět hlavnímu hygienikovi MUDr. Michaelu Vítovi.

"Bohužel jsme zjistili, že MDGN nejsou ohrožení jen dospělí. Alergen obsahuje i dětská kosmetika, např. německé firmy Sebapharma nebo britského obchodní řetězce TESCO. Kromě toho jsem nalezli MDGN i v kosmetice značek Dermacol, Astrid, Scholl, Colgate-Palmolive. Publikovaný seznam není vyčerpávající, uvítáme proto upozornění spotřebitelů na další konkrétní výrobky, abychom seznam mohli průběžně aktualizovat," uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky.

MDGN je alergen způsobující u člověka tzv. kontaktní dermatitidu, tedy alergický kožní zánět. Evropský "Vědecký výbor pro kosmetiku na nepotravinářské výrobky" doporučil už počátkem června 2002 zákaz MDGN v kosmetice zůstavající po určitou dobu na lidském těle (např. krémy, pudry, pleťová mléka atd.). Vědecký výbor považuje kosmetiku s MDGN za příčinu pětinásobného zvýšení výskytu alergie na tuto látku za posledních 10 let a nenašel žádnou její koncentraci, kterou by mohl označit za bezpečnou.

Evropská komise (dále EK) sice již rozhodla o zákazu MDGN v krémech a podobných výrobcích, ale poskytla průmyslu dlouhé přechodné období. Výrobky s alergenním konzervantem bude možné nadále prodávat až do 25. září 2005. "Je pro nás nepřijatelné, že Evropská komise upřednostnila obchodní zájmy před právy spotřebitelů a před ochranou lidského zdraví," uvedl MUDr. Šuta a dodal: "MDGN je bohužel jen příslovečným vrcholkem ledovce. V EU je dnes používáno bez adekvátního posouzení vlivu na zdraví lidí a životní prostředí přes 100 tisíc chemikálií. Každý pátý zaměstnanec v EU je vystaven působení rakovinotvorných látek".

EK je pod obrovským tlakem lobbyistů chemického průmyslu, který se pokouší odložit připravenou reformu chemické politiky Evropské unie. "Přitom každý rok zdržení povede podle údajů Evropské komise k více než 4 tisícům zbytečných nových případů onemocnění rakovinou."

Stovky organizací pro ochranu zdraví, životního prostředí a práv spotřebitelů proto podporují návrh EK zavést chemickou politiku, která umožní používat jen ty chemikálie, které projdou tzv. autorizací, tedy procesem posouzení rizik pro lidské zdraví a životní prostředí. Greenpeace dále žádá, aby autorizace nebyla vydána látkám, které je možné nahradit bezpečnější alternativou. V případě neexistence náhrady by dle názoru Greenpeace směla být chemikálie vyráběna jen do nalezení dosažitelné alternativy.

Více informací:
MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky
mobil: 603 443 140, e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Mgr. Tomáš Tetiva, mediální asistent Greenpeace ČR
mobil: 602 775 044, e-mail: ttetiva@cz.greenpeace.org

Internet: http://www.greenpeace.cz/chemicalreaction.htm

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Kosmetika Dermacol obsahuje množství látek, díky kterým je dlouhodobě...
Dermacol  |  24.10.2003 12:12

Riziková kozmetika stále na trhu! . Greenpeace dnes upozornil na nelegálny...
Martin Hojsik  |  23.1.2004 08:32

jsou daleko větší rizika , stačí se podívat na web, třeba na tyto...
petr  |  1.2.2004 18:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *