Celulitida - první díl

21.4.2000 00:00
Kosmetika

Celulitida je pojem, který cupuje nervy mnoha dívek, slečen i paní. Mužům většinou nic neříká. Jedná se o nehezkou dolíčkovatou kůži v oblasti hýždí, stehen a někdy i lýtek, lidově nazývanou pomerančová kůže. Tato kosmetická vada může mít dědičný předpoklad, ale jako u většiny nemocí, dědičnost se nemusí projevit, pokud se nepřidají další vyvolávající faktory. Mezi příčiny vzniku celulitidy patří nesprávná životospráva, kdy je tělo zanášeno toxiny, nestrávenými metabolity a trpí nedostatkem minerálů a vitamínů.

Celulitida je pojem, který cupuje nervy mnoha dívek, slečen i paní. Mužům většinou nic neříká. Jedná se o nehezkou dolíčkovatou kůži v oblasti hýždí, stehen a někdy i lýtek, lidově nazývanou pomerančová kůže. Tato kosmetická vada může mít dědičný předpoklad, ale jako u většiny nemocí, dědičnost se nemusí projevit, pokud se nepřidají další vyvolávající faktory.
Mezi příčiny vzniku celulitidy patří nesprávná životospráva, kdy je tělo zanášeno toxiny, nestrávenými metabolity a trpí nedostatkem minerálů a vitamínů. Jak napravit nedostatky ve výživě si povíme v druhém díle článku o celulitidě. Dnes se zaměříme na další dva faktory - hormonální poruchy a špatný lymfatický a krevní oběh.

Hormonální poruchy mají převážně původ v užívání antikoncepčních pilulek nebo v jiných druzích endokrinologického léčení. Estrogeny obsažené v antikoncepčních pilulkách jsou antagonní vůči vitamínu E, který podporuje oběh krve a dále vůči vitamínu B6 - pyridoxinu, který má močopudný účinek a odstraňuje zadržování tekutin v tkáních. Jenom narušení těchto dvou vitamínů stačí ke vzniku deviace ve výměně tekutiny - tuky, což znamená vznik celulitidy. Avšak orální antikoncepční prostředky mají ještě další následky: spalují kyselinu listovou, velmi cenný prvek ze skupiny B vitamínů. Dále narušují vitamín C v jeho antioxidačních procesech ( velmi důležitý proti stárnutí), dále vitamín B12 a vitamín B2 ( potřebný proti nemocím pokožky).
Proto nesahejte po antikoncepčních pilulkách, jestliže se chcete vyvarovat celulitidě. Spíše je potřeba dohodnou s gynekologem a partnerem o jiné antikoncepci.

Špatný krevní a lymfatický oběh má nejčastěji za příčinu sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Lymfa musí v těle proudit a odvádět z těla toxické látky. Nemá však svou vlastní pumpu, podobnou jako krevní oběh srdce. Lymfu musíme proto v těle rozproudit. Proto je důležité denně ráno a večer půl hodiny cvičit - nejlépe strečink s kalanetikou. Též rychlá chůze, plavání a tanec jsou ideálním pohybem. Nezbytně nutné je si denně ráno a večer masírovat celé tělo kartáčem na šaty či speciální sisalovou rukavicí. Začněte pouhým hlazením od chodidel ke koleni, pak pokračujte od kolena k boku. S druhou nohou totéž. Poté proveďte několik kroužků na břiše a jemných kroužků na prsou. Pak podél paží od zápěstí k ramenům, dolů po zádech, kam až to jde, a vzhůru po hýždích. Provádějte tak dlouho dokud je vám to příjemné. Dobré je provádět masáž před koupáním. Nikdy však nekartáčujte křečové žíly.

Podobných výsledků můžete doma docílit pomocí střídání teplých a studených sprch podle faráře Kneippa. Střídavě se každých 60-80 sekund sprchujte teplou a 20 sekund studenou vodou. Směr střiků je stejný jako při kartáčování. Lymfatický oběh můžeme též stimulovat éterickými oleji, které si přidáváme do masážního oleje nebo do koupele ( maximálně 10 kapek ). Použít můžeme například jalovcový , rozmarýnový, grapefruitový nebo gerániový éterický olej. K zlepšení prokrvení mohou napomoci i kvalitní krémy s obsahem mořských řas a éterických olejů.
Dvakrát do týdne byste si měly nechat provést odbornou masáž. Účinná je ruční lymfatická masáž nebo lymfatická masáž přístrojem pracujícím na principu presoterapie.

Komplexní léčba celulitidy: Lékařská kosmetika,Krakovská 22, Praha 1 telefon: 296 30 30 11 - Více informací na www.lekarskakosmetika.cz

Autor: mk

Související články

Mistr čistič krve ve vašem těle

26.6.2003 00:00

Pouze pohyb v boji proti celulitidě nestačí

13.3.2002 00:00

Celulitida - druhý díl

3.5.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mohl by mi někdo poradit zda je lepší a učinější lymfo-masáž...
Michaela  |  12.5.2009 21:41

Kdo by mi na předchozí inzerát chtělporadit, piště prosím na...
Michaela  |  12.5.2009 21:42

To zírám. Od 18 let beru antikoncepci a dnes ve 42 nemám celulitidu. Jo...
Malca  |  2.8.2009 20:55

taky cvičím 3x-4x týdně, dobře doplnuju pitný režim, mažu se o sto...
janca85  |  18.8.2013 16:26

Zdravím všechny! Pracuji u německé firmy, která prodává produkty co...
Produkty z Německa  |  20.8.2013 22:47

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *