Blonďaté šílenství

23.7.2003 00:00
Kosmetika

Mezi všemi výrobky na barvení vlasů existuje pět set různých blond odstínů, od jahodové blond po platinovou blond a všechny odstíny mezi tím. Výrobci odhadují, že ve Spojených státech si asi čtyřicet procent žen barví vlasy na blond.

Sociolog Grant McCracken napsal, že "tato kultura činí z blondýn signální oheň a vytváří navigační systém, který k nim láká všechny muže".

Přirozeně světlá barva vlasů je velmi vzácná a nejčastěji ji najdeme u dětí. Průměrná blondýnka má mnohem více vlasů než bruneta nebo zrzka - asi 140 000 jednotlivých vlasů proti 108 000 u brunet a 90 000 u zrzek. Egypťanky nosily zlaté paruky. Řekyně a Římanky také měly slabost pro světlé vlasy, které viděly u severských Galů, a nosily paruky vyrobené z jejich vlasů. Zlaté vlasy byly v určité době ozdobou šlechtičen, a v jiných časech zase prostitutek. Hrdinky pohádek, nevěsty na svatebních dortech a zobrazení Panny Marie - všechny mají zlaté vlasy.

Blondýnek výrazně přibylo, když byly vyvinuty technologie, jak odbarvovat a barvit vlasy. První široce dostupná barviva se na trh dostala v roce 1930. Jean Harlowová v roce 1931 zahájila masový průnik platinových blondýnek na hollywoodská plátna. Následovala série filmů, ve kterých hrály světlé vlasy hlavní roli: Bloude Venus, Blonde Crazy, Bloude Fever, Platinum Blonde a Blonde Trouble. V roce 1953 vznikl jeden z nejslavnějších filmů o blondýnách Gentlemen Prefer Blondes (Muži dávají přednost blondýnkám).

V padesátých letech už byly barvy na vlasy dostupné všem. Výrobci zahájili tažení pod hesly:"Pokud mám jen jeden život, nechte mě prožít ho jako blondýnku", "Blondýnky zažijí více legrace." Clairol proslavil jednoduchý slogan: "Udělá to, nebo neudělá?", který u žen evokoval dráždivou představu spojení barvy vlasů sexuální přitažlivostí.

V. S. Ramanchandran uvedl, že ženy se světlými mívají i světlou kůži, a to je důvod, proč muže tolik přitahují blondýnky. Jiní lidé si myslí, že to má co dělat se samotnou barvou vlasů. Stejně jako světlá kůže vyvolávají světlé vlasy představu mládí a nevinnosti. Dokud Hollywood neudělal z blondýnek symbol sexu a nebezpečí, byly blondýnky sladkými a jemnými bytostmi. S vášní a nebezpečím se spojovaly tmavé ženy. Pokud lidé chtějí ohodnotit osobní schopnosti lidí, které viděli pouze na obrázku, mají sklon posuzovat blondýnky jako slabší, submisivnější a méně vypočítavé. Vypovídá tohle hodnocení obvyklému typu blonďaté hrdinky, jak nám ho předkládají média?

V poutavé sérii studií povahových rysů u kojenců a malých dětí psycholog J Kagan dokazuje, že děti se světlou pigmentací a ve většině případů i modrýma očima jsou častěji plaché a utlačované než děti s tmavýma očima. Jsou nejisté a vystrašené v nových situacích, rozpačité, když se mají s někým seznámit, tiché ve společnosti neznámých lidí a stále se drží v blízkosti matky. Hnědooké děti jsou ve všech směrech odvážnější. Kagan uvažoval o tom, že strach z nového, produkce melaninu a množství kortikosteroidů v těle mohou být částečně výsledkem funkce stejných genů.

Podle Kaganovy teorie, když lidé přišli do severní Evropy, čelili problému, jak udržet tělesnou teplotu, protože tělo bylo zvyklé na teplejší klima. Mutace, jež zvýšily účinnost sympatického nervového systému a zvýšily hladinu noradrenalinu (jednoho z hlavních neurotransmiterů), zřejmě také zvedly jejich tělesnou teplotu a tím umožnily přežití. Naneštěstí také způsobily větší citlivost nervového systému a vyšší lekavost a bázlivost. Co s tím má společného pigmentace? Vysoká hladina noradrenalinu může potlačovat tvorbu melaninu v duhovce a v krvi pak zvyšovat počet glukosteroidů, které také blokují tvorbu melaninu. Takže světlé vlasy, modré oči a plachost mohou být stejného biologického původu. To by mohlo pomoci vysvětlit běžnou představu o čistotě a nevinnosti blondýnek. Zda by toto vysvětlení platilo i pro světlovlasé muže, to je zatím jen čirá spekulace.

Zdroj: Nancy Etcoffová - Proč krása vládne světu, nakladatelství Columbus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

já si myslím, že chlapům na barvě vlasů nezáleží, líbí se jim...
jíta  |  6.10.2008 11:05

Ja milujem čierne ženy,sa mi brutálne páčia. vačšina mojich dievčat...
 |  16.10.2008 15:01

Sakra som sa zabudol podpísať tak sorry,ale ináč ešte,že všeobecne...
SD  |  16.10.2008 15:19

jíťo, souhlas! Současná móda oškubaných vlasů je přímo děsná!...
JM  |  16.10.2008 16:03

Nejvíc sexy jsou pro mě hnědooké brunetky s bílou pletí.
Václav  |  28.12.2009 15:51

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *